harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Yüz - Boyun Germe
Antalya

Op. Dr. Harun Şimşek

Yüz Germe ve Boyun Germe - Antalya

Boyun Germe

Yıllar içerisinde yer çekiminin de etkisiyle yüzde sarkma ve yaşlanma meydana gelmektedir. Bu yaşlanma sürecinde yanaklarda sarkma, gıdıda artma ve sarkma, kırışıklıklar, elmacık kemikleri üzerindeki yumuşak dokunun azalması, yer yer girinti ve çıkıntılar meydana gelir. Bu değişikler kişinin yaşlı görünmesinin yanında yorgun ve üzgün bir ifade oluşmasına da sebep olur.

Yüz germe ameliyatı, yüz bağlarının sıkılaştırılması ile beraber yüzde sarkmaya neden olan fazla derinin çıkarılması temeline dayanır. Yüzde hafif sarkıklık ve yaşlanma ameliyat gerektirmeyen prosedürlerle tedavi edilebilirken ileri derecede sarkma için yüz germe operasyonu veya yüz germe ile beraber yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği ameliyatlar ile kombine edilmiş bir yüz germe operasyonu önerilmektedir.

Bu ameliyatta kesiler saç çizgisi, kulak çizgisi ve kulak arkasında gizli kalacak şekilde planlanır. Saçın içinden başlayan kesi kulak önü ve kulak arkası boyunca ilerletilir. Eğer hasta genç ve doku sarkması orta düzeyde ise kulak arkası kesi olmadan da operasyon tamamlanabilir. Yanak derisi kaldırılır ve altındaki yüz kaslarını içeren SMAS adı verilen dokuya gerginleştirici dikişler atılır. Daha sonra fazla deri dokusu çıkarılarak kalan doku yeni yerine dikilir. Bu tür bir ameliyat yaklaşık 3 – 4 saat sürer. Hasta 1-2 gün sonra taburcu edilir. Kan birikmesini önlemek için yerleştirilen drenler 1-2 gün içinde çekilir. Ameliyattan sonra yüzde morluk ve şişlik olacaktır. Bu ödem geçene kadar yüzü toparlayıcı özel bir maske 2 hafta kullanılmaktadır. Ameliyat sırasında sinirlerin gerilmesine bağlı veya ödeme bağlı yüzde hafif asimetriler görülebilir, bunlar 4-5 gün içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Dikişler için kendiliğinden eriyen materyal kullanıldığından almaya gerek yoktur. Kişinin cilt tipine bağlı olarak kesi yerlerinde belli belirsiz bir iz kalır. Açık tenli hastalarda bu izler daha belirsizdir.

Kanama veya cilt altında kan birikmesi, kesi kenarlarındaki uç dokularda deride beslenme bozukluğu gelişmesi ve geç iyileşme, yüz ve boyun cildinde his kaybı, yüz sinirinin dallarından bazılarının hasar görmesi ve mimik kaybı nadir de olsa görülebilecek komplikasyonlardır.

Yüz ve Boyun Germe

Yüz germe ameliyatı uygun seçilmiş hastalarda başka yöntemlerle elde edilemeyecek kadar güzel sonuçlar verir. Yeni yüz şekli tekrar yaşlanmaya bağlı hafif değişikliklere uğrasa da sonuç uzun yıllar kalıcı özelliktedir.

Yüz Germe ve Boyun Germe işleminin avantajları nelerdir?

Yüz ve boyun germe işleminin avantajları şunlardır;

 • Görünümünüzü geliştirir,
 • Daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırır,
 • Cildin daha sıkı ve tonlu hale gelmesini sağlar,
 • Cildin daha genç görünüşlü hale gelmesi sağlanır,
 • Çizgiler ve kırışıklıklar azaltılır,
 • Boyun bölgesindeki sarkmalar giderilir,
 • Yüzdeki yaşlı görünüm azaltılır.

Yüz Germe ve Boyun Germe işlemleri birlikte mi uygulanmalıdır?

Yüz germe işleminin amacı; gevşemiş cilt, göz kapakları altındaki kırışıklık, burun ve ağız çevresindeki kırışıklık ve yağ birikintilerini gidermektir. Boyun germe ise çene ve boyundaki gevşek cilt ve yağ birikinti görünümünü düzeltmektir. Sonuçları iyileştirmek için her iki işlem birlikte aynı anda uygulanır. Kısa bir süre sonra yüz implantı ya da dolgu gibi farklı yöntemlere de başvurulabilir.

Yüz Germe ve Boyun Germe işlemi için uygun adaylar kimlerdir?

En ideal adaylar;

 • Yüzlerinde yaşlanma belirtileri olan ancak ciltleri elastikiyetini kaybetmemiş kişiler.
 • Genellikle 40 ile 70'li yaş aralığında bulunanlar.
 • Yüz ve boyun germe ameliyatı için sağlıklı ve gerçekçi hedefleri olanlar.
 • Yüzünde sarkma, fıtıklaşma veya volüm kaybı olanlar.
 • Boyun bölgesinde ileri derecede katlanma ve sarkmalar olanlar.
 • Yaşı genç olmasına rağmen yüz ve boyun bölgesinde yaşlanma belirtileri olanlar.