harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Mini Karın Germe - Mini Abdominoplasti
Antalya

Op. Dr. Harun Şimşek

Mini Karın Germe / Mini Abdominoplasti Antalya

Hastanın karın bölgesindeki deformite sınırlı ise yapılacak karın germe ameliyatını da daha sınırlı yapmak gerekmektedir. Mini karın germe işlemi; karın bölgesindeki sorunların daha az olduğu durumlarda kullanılan bir tekniktir.

Karın bölgesinde sorunlar göbek altında kalan bölümle sınırlıysa, göbek üstündeki bölümde deri sarkması veya fazlalığı yoksa sadece yağlanma varsa mini karın germe uygulanabilir ve daha kısa bir kesi ile göbek altındaki fazla deri alınabilir, yağ alma işlemi uygulanabilir. Bu işlem, klasik karın germe ameliyatından daha küçük bir işlem olduğundan mini karın germe olarak adlandırılır.

Genellikle 1 gece hastane kalımı yeterlidir. İşlemi izleyen 24-48 saat gerginlik, ağrı ve hassasiyet olabilir. 3. Gün, gerginlik hissi azalır. Korse kullanımı gerekir. 2-3 hafta içinde , günlük yaşam aktivitelerine büyük oranda dönülür. Oluşan izler, ilk aylarda belirgindir, zaman içinde giderek solar.

Karnında aşırı sarkıklığı olan, göbek üstü bölgesinde deri fazlalığı olan hastalara, mimikarın germe işlemi yerine, tam karın germe işlemi yapılması daha iyi sonuç verir.

Minikarın germe işlemi, başta liposuction olmak üzere bir çok cerrahi işlemle ( meme, burun vs) birlikte yapılabilir. Bu işlemlerin birlikte yapılması iyileşme sürecini olumsuz etkilemez.

Genellikle, tam karın germe işlemine kıyasla daha kısadır. Kasıktan geçecek şekilde planlanır.

Yana doğru uzunluğu deri fazlalığının miktarı ve yanlara, bele doğru yayılma miktarı ile ilgilidir. İzin kısa tutalmaya çalışılması, yanlarda, kopek kulağı adını verdiğimiz deri katlantıları oluşmasına yol açabilir. Bunlar, daha sonra gerekirse lokal anestezi altında düzeltilebilir.