harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Mastektomi Antalya

Op. Dr. Harun Şimşek

1) Meme Rekonstrüksiyonu (Mastektomi Sonrası Yeniden Meme Oluşturma) Nedir? Hastaya Faydası Nedir?

Meme rekonstrüksiyonu tümör veya başka bir hastalık nedeni ile memenin alınması sonrası yeniden meme oluşturma ameliyatlarıdır. Tıptaki yeni teknolojiler sayesinde artık doğal bir memeye çok benzerlik gösteren bir meme oluşturulabilmektedir. Bu ameliyatla hastalarımız kadınlar için çok önem taşıyan bir organ olan memenin yokluğunu yaşamamaktadır. Bu ise hem hastanın daha sonraki zorlu tedavi sürecinde moral kaynağı olmakta hem de hastalarımızın rahat kıyafet ve iç çamaşırı giymesini sağlamaktadır.

Mastektomi Antalya

2) Meme Rekonstrüksiyonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Günümüzde bu ameliyatlar uygun hastalarda meme alınma ameliyatı( Mastektomi) ile eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Böylelikle hasta ameliyattan çıktığında yeni bir memeye sahip olmakta ve memesiz bir dönemin verebileceği psikolojik sıkıntıdan kurtulmaktadır. Memesi tamamen alınmış hastalarda ise bu işlem geç dönemde yapılmaktadır. Hastanın mastektomi sonrası tedavi sürecine bağlı olarak onkologlar ile planlanan uygun bir zamanda ( ortalama 2 yıl sonra ) yapılabilmektedir.

3) Meme Rekonstrüksiyonu Yöntemleri Nelerdir?

Meme rekonstrüksiyonu yöntemleri genel olarak meme implantları ile rekonstrüksiyon ve hastanın kendi dokularının kullanıldığı flep prosedürleri olarak ikiye ayrılmaktadır. En sık hastanın karın bölgesinden ve sırt bölgesinden meme bölgesine taşınan dokular tercih edilmektedir.Ayrıca memenin hepsinin alınmadığı durumlarda memenin içinden hazırlanan dokular veya iri memelerde meme küçültme teknikleri ile meme onarımı yapılabilmektedir. En uygun yönteme meme cerrahı ile beraber tümör çeşidi ve memenin yapısına göre karar verilmektedir.