harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Op. Dr. Harun Şimşek

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulakta, 2 ana sorun mevcuttur. Bunlardan birincisi kulak kepçesinin tümüyle kafa tabanından açık durması, ikincisi ise en dıştaki kulak kıvrımına paralel olarak kulak içinde gelişmiş olması gereken ikinci kıvrımın gelişmemiş olmasıdır. Bunların her ikisi bir arada veya ayrı ayrı mevcut olabilir.

Kulak gelişimi, vücudun diğer dokularından farklı olarak 6 yaş civarında, erişkin boyutlarının %90’ına ulaşır. Kepçe kulak, çocukluk çağında , psikolojik olarak çocukları zorlayan bir sıkıntı kaynağıdır. Alay konusu yapılabilir, çocuğun özgüvenini etkileyebilir. Bu nedenle, 6 yaşından itibaren kulağın deformiteleri ve estetik sorunlarının giderilmesi mümkündür.

Cerrahi işlemde kulak kepçesinin kafaya yaklaştırılması ve yatık hale getirilmesi hedeflenmektedir. Kulak arkasına gizlenen kesiler ile kıkırdak törpülenerek, bir kısmı çıkarılarak ve dikişlerle şekil verilerek kulak kıvrımı artırılır ve daha yatık olması sağlanır. Yetişkinlerde ve ergenlik çağındaki süreçte lokal anestezi altında yapılan bu ameliyat çocuklarda genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır.

Ameliyat sonrasında 2-3 hafta süre ile bandaj kullanımı gerekmektedir.

Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması gerekmemektedir. Ağrı oldukça minimaldir. Birkaç gün istirahati takiben normal yaşamlarına dönebilirler.

Enfeksiyon, kabarık bir iz ile iyileşme (hipertrofik skar), cilt altında kan birikimi (hematom) ve kulaktaki deformitenin tekrarlaması nadir görülen komplikasyonlardır.

Otoplasti Nedir?

Kepçe kulak; sıklıkla çocuklarda görülen, tedavi edilmediğinde psikolojik sorunlara yol açan bir estetik bozukluktur. En sık görülen kulak şekil bozukluğudur. Küçük yaşlarda kulak yapısı daha estetik bir yapıya sahip olduğu için kepçe kulak rahatsızlığının teşhis edildiği anda tedavi edilmesi önerilmektedir. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülen bir durumdur. Yetişkinlerde, çocukluktan kalmadır ve tedavi edilmediği için ilerlemiş durumdadır.

Otoplasti, kulak estetiği demektir yani kulak kepçesinin (aurikula) yeniden şekillendirilerek doğal ve estetik hale getirilmesidir. Kepçe kulak batı toplumlarında alay konusu iken Japonya’da genç kızlarda şirinlik, sevimlilik ve güzellik belirtisi olarak kabul görüp, ayıp sayılmayarak tercih nedeni olmaktadır. Doğumsal ya da travma benzeri sebeplerle oluşan kepçe kulak durumu otoplasti ameliyatı ile düzeltilip yeniden şekillendirilir.

Kepçe Kulak ve Otoplasti nedir? Antalya

Zayıf kulak kıkırdaklarından dolayı kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması sonucu, kulak kepçesinin normale göre daha öne ve yana doğru kıvrık olmasına "kepçe kulak" denir. Halk arasında “yelken kulak” olarak da adlandırılır. Toplumda %5 oranına görülen bir durumdur. Otoplasti ile doğumdan ve travma nedeni ile gelişememiş ve bozuk görüntüye sahip kulak kepçesi ile kulak memesi şekillendirilir.

Normal kulak yapısı nasıldır?

Kulak kepçesi gelişimi, 5-6 yaşlarında %80 oranında tamamlanır. Ancak kıkırdak dokusu yıllar içinde gelişimini tamamlar. Kulak, doğumdan sonra ilk yıl %70-90 oranında erişkin boyuna ulaşır. Kulak kepçesi, kıkırdak ve kıkırdağı kaplayan ciltten, kulak memesi ise, yağ doku ile yağ doku üzerini çevreleyen ciltten meydana gelir.