harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)
Antalya

Op. Dr. Harun Şimşek

Jinekomasti Nedir? Antalya

Erkeklerde görülen meme büyümesidir. Ergenlik dönemindeki erkeklerde daha sıklıkla görülür. Büyük bir kısmı gerileme gösterirken %10 kadarında kalıcı olur. Ergenlikte görülen genellikle iki taraflıdır, müdahale etmeden önce bir iki yıl beklenmelidir. Yaşlılık, şişmanlık, steroid kullanımı, uyuşturucu madde bağımlılığı, kronik karaciğer hastalıkları, hormon salınımı yapan tümörler, bazı genetik hastalıklar erkekte meme büyümesine neden olan diğer faktörlerden bazılarıdır. Şişmanlığa bağlı jinekomastide kilo kaybı, sorunu genellikle çözmez.

Özellikle ergenlik dönemi erkeklerinde östrojen ve testosteron hormonlarında ki dengesizlik nedeniyle meme dokusunun iyi huylu büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti, memede süt üretimi için özelleşen kısmın fizyolojik olarak büyümesi, yani erkekte kadın tipi meme dokusunun gelişmesidir. Bu olay bazı durumlarda yalnızca bir meme dokusunu bazı durumlarda her iki meme dokusunu da etkileyebilir. Obezite durumunda yağ dokunun artmasına bağlı olarak meydana gelen memedeki büyüme yalancı (psödo) jinekomasti olarak adlandırılır.

Erkek ve kadın memesi yapısal olarak aynıdır. Fakat erkekte yeterli östrojen salgılanmadığı için erkek memesi kadın memesi kadar büyümez.

Jinekomastinin kendiliğinden iyileşmesi mümkün görünmemektedir. İlaç veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bir problemdir. Bazı hastalarda ağrı ve acıya sebep olur fakat sağlık için bir zararı yoktur.

,

Erkeklerde jinekomasti, özellikle genç erkekler arasında yaygın olduğundan bu grup erkeklerde sosyal izolasyona sebebiyet verebilmektedir. Denize veya havuza girememe, arkadaşları arasında soyunmaktan çekinme, özgüven kaybı, içe kapanma, istediği kıyafetleri giyememe, bedensel duruş bozukluklarına yol açabilmektedir.

Erkeklerde jinekomasti nedeniyle meme küçültme ameliyatı sıkça tercih edilen estetik ameliyatlardandır. Oldukça yüz güldürücü ve kalıcı sonuçları vardır.

Jinekomastinin nedenleri nelerdir? Erkeklerde meme büyümesi neden olur?

Olguların %85’i idiyopatiktir, yani belirgin bir sebebi yoktur. %15’lik kısmı ise kanser, endokrin ve metabolik hastalıklar, stres, obezite, travma, viral enfeksiyonlar, bazı ilaçlar veya ailesel yatkınlık gibi farklı nedenlerle meydana gelmektedir. Hormon seviyelerinde doğal veya çevresel nedenlerle bir artış ya da düşüş gözlenebilir.

Jinekomastinin meydana gelme sebebi, östrojen ve testosteron hormonlarında ki düzensizlik ya da dengesizliktir. Yani vücuttaki testosteron miktarının azalması ya da östrojen miktarının artması sonucu jinekomasti oluşabilir. Jinekomasti, sıklıkla testosteron hormonunun düzeyindeki dalgalanmalardan kaynaklanır. Erkekler de normalin çok üzerinde östrojen üretimi, ya da testosteron seviyesi ile dengesiz oranda östrojen üretimi jinekomastiye neden olabilir. Bu hormonal değişiklikler doğal olarak meydana gelebildiği gibi başka sebeplere bağlı olarak da oluşabilir.

Uygulama Hakkında

Ameliyat genel anestezi veya sedasyon ile yapılabilir. Hastanede 1 gece kalınabilir yada aynı gün içerisinde taburcu edilir. Memedeki büyüklüğün derecesine ve yapısına bağlı olarak sadece liposuction uygulanabilir. Eğer meme dokusu daha fazla ise areola (meme başı )kenarından kısa bir kesi ilave etmek gerekebilir. Çok büyük meme olan hastalarda deride de küçültme gerektiği için daha fazla kesiye ihtiyaç olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatının avantajları nelerdir?

Jinekomasti ameliyatının avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Estetik görünümün düzeltilmesi:
 • Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun anormal şekilde büyümesine neden olur ve bu durum genellikle rahatsız edici bir estetik görünüme neden olur. Jinekomasti ameliyatı, meme dokusunun alınması veya küçültülmesi yoluyla bu sorunu çözer ve daha estetik bir görünüm sağlar.

 • Özgüvenin artması:
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası, erkekler kendilerini daha güvenli hissederler ve bu da özgüvenlerinin artmasına yardımcı olabilir.

 • Fiziksel aktiviteye geri dönüş:
 • Jinekomasti, bazı erkeklerde meme bölgesinde ağrı veya hassasiyete neden olabilir, bu da fiziksel aktiviteyi kısıtlayabilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci tamamlandığında, erkekler genellikle normal aktivitelerine geri dönebilirler.

 • Psikolojik iyileşme:
 • Jinekomasti ameliyatı, sadece fiziksel faydalar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda psikolojik olarak da iyileştirici bir etkiye sahip olabilir. Jinekomasti nedeniyle özgüveni azalmış olan erkekler, ameliyat sonrası kendilerini daha iyi hissedebilirler.

 • Tekrarlama riskinin azalması:
 • Jinekomasti ameliyatı, meme dokusunun tamamen alınması veya küçültülmesi yoluyla sorunu çözer ve genellikle tekrarlama riskini azaltır.

  Ameliyat Sonrası

  Ameliyat sonrası ödem ve morluk olacaktır ve bunların gerilemesi bir kaç haftayı bulacaktır. Bu süre boyunca korse ile göğüs bölgesini baskı uygulamak gereklidir. Hasta 3-4 gün içerisinde normal hayatına dönebilir. Ağır sporlara başlaması için 1 ay kadar beklemesi gerekmektedir.