harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Göz Kapağı Ameliyatı - Antalya

Op. Dr. Harun Şimşek

Göz Kapağı Estetik Ameliyatları Antalya

Harun Şimşek Burun Estetiği Öncesi Sonrası

Vücudun en ince derisine sahip olan göz kapakları yaşlanma bulgularının ilk başladığı bölgelerdir. Yerçekiminin de etkisi ile üst göz kapağında deri fazlalığı ve sarkmalar , alt göz kapağında kırışıklıklar ve torbalanmalar dikkati çeker ve kişiye yorgun , üzgün ve yaşlı bir ifade verir. Bunun yanında fonksiyonel bir sorun olan görüş alanının engellenmesine de neden olabilmektedir.

40 yaş üzerinde üst-alt göz kapağında sarkma ,torbalaşma meydana gelmiş olan kişiler cerrahi düzeltme için uygun olan hastalardır. Bleferoplasti olarak adlandırılan bu ameliyat göz kapağında fazla olan deri ve yağ dokusunun alınmasını hedefleyen bir yöntemdir.

Cerrahi işlemde kesi üst göz kapağının doğal katlantısına gizlenebilecek şekilde planlanır. Fazla deri, yağ dokusu çıkarılması ile fıtıklaşmaya neden olan yağ dokusu önündeki mevcut zar güçlendirilir. Ayrıca alt göz kapağındaki kesiler ise kirpiklerin hemen altından yapılabildiği gibi sadece torbalanma görülen genç hastalarda bu kesi göz kapağı içinden yapılabilmektedir.

Harun Şimşek Göz Kapağı Estetiği Öncesi Sonrası

Ameliyat lokal anestezi veya sadasyon altında gerçekleştirilebilmektedir. Hastalar aynı gün evine gönderilebilmektedir.5 gün sonra dikişleri alınmaktadır. 3 gün sonra işe dönebilir. 2 hafta sonra kontakt lenslerini takabilirler. Göz kapakları vücudun en az iz kalan bölgesidir ve İzler yaklaşık 6 ay içinde gözle görülmesi zor olan bir duruma gelir.

Deri gereğinden fazla alınırsa kapatma güçlükleri oluşur. Yağ dokusunun aşırı alınması ilerki yıllarda gözde çukurlaşmaya yol açabilir. Yağ dokusunun yeterince düzenlenememesi torbalanmaların tekrarına yol açabilir. Alt kapak desteğinin sağlanamaması göz köşelerinin yuvarlaklaşması veya gözün akının gereğinden fazla görünmesine yol açabilir. Dikkati çeken izler oluşabilir.

Göz Kapağı Nedir?

Göz kapakları, gözü yabancı maddelerden, tozdan ve ışıktan korurken, gözü nemli tutar ve göz yüzeyini korur. Ayrıca, göz kapağındaki kaslar, gözü kapatmak ve korumak için refleks olarak da çalışır. Göz kapakları, yüz ifadesini belirleyen unsurlardandır. Vücudumuzda yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden birisidir. Göz çevresindeki cilt ince ve hassas olduğu için yaşlanmanın etkileri önce gözlerin çevresinde izlenir.

Göz kapağı ameliyatı, daha çok 35 yaş ve sonrası için ihtiyaç duyulan cerrahi bir uygulamadır. Göz kapaklarında kalıtsal nedenlerle genç yaşta torbalanmalar olan kişilerde de uygulanabilir.

Göz kapağı ameliyatı ile alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve deri çıkarılarak göz çevresi gerginleştirilir. Bu işlem ile beraber sarkmış olan alt ve üst göz kapakları, torbalanmalar, göz çevresinde oluşan kırışıklıklar düzeltilir. Bu sayede kişi yaşlı ve yorgun görünümden genç ve dinamik bir görünüme kavuşur.

Göz Kapağı Ameliyatı nedir?

Göz çevresinde yaşlanmaya bağlı olarak ciltte meydana gelen değişiklikleri düzeltmek için uygulanan estetik ameliyata göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) denilmektedir.

Göz kapakları normal koşullarda karşıdan bakıldığında göz bebeğini üstten 1-2 mm kadar kapatır. Eğer bu kapatma 4-5 mm kadar oluyorsa, hatta görme aksı kapatılıyorsa bu duruma göz kapağı düşüklüğü (ptozis) adı verilir.

Göz kapağı ve çevresinde; yaşın ilerlemesi, sigara, stres, genetik etkenler, yorgunluk, uykusuzluk vb. nedenlerle meydana gelen sarkmalar, alt kapağın aşağı meyletmesi, kaş düşüklüğü, yağ torbası fıtıklaşması, göz kapağı düşüklüğü için alt ve üst göz kapak estetiği yapılır.

Göz Kapağı Ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi, hafif sedasyonla lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılır. Ağrısız bir işlemdir. Ameliyat yapılan işleme göre 1-2 saat arasında sürmektedir.

Kesiler, üst kapak için doğal kırışıklık hattı boyunca, alt kapakta ise kirpiklerin altından yapılır. Üst kapaktaki insizyon, göz kapağının üst iç köşesinden gözlerin dış kısmındaki kırışıklık bölgesine kadar uzanır. Estetik cerrah istenilen sonucu elde edebilmek için deri, kas ve yağ doku fazlalıklarını çıkaracaktır. Açılan kesiler dikişlerle kapatılır. Dikişler bir hafta içerisinde alınır.