harun simsek whatsapp
Fener Cd. No:7 D:A-2 Blok, 07160 Muratpaşa / Antalya

Meme Ameliyatı Sonrası Emzirme
Antalya

Op. Dr. Harun Şimşek

Meme Küçültme Ameliyatları Sonrası Emzirme

Bir kadının meme küçültme operasyonundan sonra emzirme yeteneği memedeki süt bezlerinin ne kadarının çıkarıldığına ve kalan süt bezlerinin hala meme başı ile bağlantılarının olup olmamasına bağlıdır.

Meme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Hafif derecede küçültme yapılmış ve süt bezleri fazla çıkarılmamışsa hastanın sütü normal olarak gelir. Süt bezlerinin büyük bir kısmı çıkarılmışsa , süt üretimide o kadar az olacaktır. Bu durumda süt emzirm ihtimali azalır. Ameliyat öncesi süt kaybının ne kadar olacağını kestirmek hemen hemen imkansızdır. Çok büyük memelerde meme başı yeni yerine deri yaması şeklinde taşınır ve meme başının süt bezleriyle bağları kesildiği için hasta bebeğini emziremez.

Ayrıca ameliyat ve emzirme arasında geçen zaman da önem taşımaktadır. Emzirme ile ameliyat arasındaki süre ne kadar uzun sürerse hastanın süt verebilme şansıda o derecede artmaktadır. Eğer meme küçültme estetiğinden sonra bebek emzirmeyi düşünüyorsanız bu konuyu plastik cerrahınıza mutlaka belirtmeli ve buna yönelik plan yapılmasını sağlamalısınız.

Meme Büyütme Ameliyatları Sonrası Emzirme

Meme büyütme işlemi yapılan hastalar operasyondan sonra çocuklarını emzirme yeteneğini sürdürürler. Meme büyütme ameliyatlarında yapılan kesiler memedeki süt salgı bezlerinin çoğunun yer aldığı bölgelerin altından planlanır. Dolayısı ile meme başından yapılan teknikte süt bezlerinin zedelenme olasılığı genelde olmaz. Meme altı oluğu , koltuk altı veya göbekten yapılan meme büyütme tekniklerinde süt bezlerine dokunulmadığı için süt kanallarının zedelenme olasığı yoktur ve hastalar ameliyat sonrası emzirme yetilerini korumaktadırlar.